Ładowanie...


Bądź bezpieczny

Bądź bezpieczny
2023-12-21
Przeczytaj i bądź bezpieczny.

W tym gorącym okresie, wypełnionym przygotowaniami do Świąt, pragniemy przekazać Państwu garść informacji odnoszących się do prób wyłudzenia od Państwa danych za pośrednictwem fałszywych wiadomości SMS.
Jest to jedna z najczęściej występujących aktualnie metod ataków, które nasiliły się w okresie przedświątecznym.

 

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. Najczęściej przestępcy podszywają się pod wizerunki najbardziej rozpoznawalnych dostawców usług, np.: Poczty Polskiej, InPost, UPS, itp., aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach możliwie jak największe zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców wiadomości do uzupełnienia danych na fałszywej stronie internetowej, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

 

Zespół CSIRT KNF zebrał bardzo dużą liczbę znanych wyłudzeń za pomocą wiadomości SMS i umieścił w jednym pliku: fałszywe_wiadomości_SMS.pdf

 

Poniżej zaprezentowano przykładowe, fałszywe wiadomości SMS:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Należy użyć oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z oryginalnej strony internetowej, nie należy korzystać z danych podanych w SMS-ie.

Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo m.in. na stronie rządowej GOV.pl po adresem: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/aktualnosci.

 
 

 


Zobacz również
Święto Spółdzielczości Bankowej
1 lipca - Dzień Spółdzielczości
Walne Zebranie Przedstawicieli 2024
Zaproszenie na Zebranie Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Nowym Targu.
Weryfikacja numerów PESEL
Ochrona numeru PESEL przed wykorzystaniem bez Twojej wiedzy.
^